Εκδήλωση για την Παγκόσμια Ημέρα κατά του Σχολικού Εκφοβισμού

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα κατά του Σχολικού Εκφοβισμού, στις 16/03/2024, ο Δήμος Αγ. Αναργύρων – Καματερού διοργάνωσε την Κυριακή, 31/03/2024, μια όμορφη εκδήλωση με στόχο να ευαισθητοποιήσει τους μαθητές μας, αλλά και να εκπέμψει ένα συλλογικό – καθολικό μήνυμα ομόνοια και αγάπης απέναντι στη μάστιγα του σχολικού εκφοβισμού.

Οι μαθητές μέσα από τις δημιουργίες τους, βίντεο, τραγούδια, παιχνίδια, ποιήματα, μίλησαν στην καρδιά όλων μας, ενώνοντας τις υπέροχες σκέψεις και τα συναισθήματά τους για τη σχολική βία, ένα θέμα που απασχολεί τόσο τους/τις μαθητές/τριες και τους γονείς – κηδεμόνες τους, αλλά και ολόκληρη την κοινωνία.

Στην εκδήλωση αυτή, το σχολείο μας είχε τη μεγαλύτερη συμμετοχή και ξεχώρισε με τα δικά του μηνύματα, μέσα από το τραγούδι, τα βίντεο αλλά και τις εικαστικές δημιουργίες των μαθητών μας.

Ευχαριστούμε θερμά τόσο τους μαθητές/τριες των τάξεων Γ’, ΣΤ’ και Δ΄, τους γονείς τους που ήταν εκεί, όσο και τους/τις Δασκάλους/λες τους(Μαυρόχη Χαρά, Ιωσηφίδου Θάλεια, Γαλάνη Αλεξάνδρα, Κάκου Παναγιώτα, Ξενάκη Ειρήνη, Μακρή Μαρία, Ψαρρή Αλεξάνδρα, Πλατά Χρήστο) και τον Μουσικό μας(Μπαϊρακτάρη Ιωάννη), για την εμπνευσμένη συμμετοχή.