Βιβλία σε ρόδες – Σχ. Έτος 2023-2024

Τα βιβλία σε ρόδες «προσγειώθηκαν» στην τάξη μας!

Φέτος είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε στο σχολείο μας μια ιδιαίτερη βαλίτσα, η οποία ήρθε από μακριά και  μας ταξίδεψε σε μακρινούς μυθολογικούς προορισμούς! Συγκεκριμένα, οι μαθητές των τμημάτων Γ1 και Γ2 του σχολείου μας, φιλοξένησαν τους μήνες Οκτώβριο έως και Δεκέμβριο μια βαλίτσα με πολλά και ενδιαφέροντα βιβλία Μυθολογίας!

Διαμορφώσαμε με τους μαθητές και τις μαθήτριες μια μικρή «μυθολογική» βιβλιοθήκη σε κάθε τάξη  και οργανώσαμε ημέρες φιλαναγνωσίας, με επίκεντρο όλα όσα μαθαίνουμε φέτος στο μάθημα της Ιστορίας! Επιπλέον, τα παιδιά είχαν τη δυνατότητα να δανειστούν τα βιβλία στο σπίτι τους, με στόχο την εξοικείωσή τους με τη διαδικασία του δανεισμού και με τη δημιουργίας μιας γενικότερης κουλτούρας δανεισμού βιβλίων στο σχολείο ή σε βιβλιοθήκες της περιοχής τους.

Ο γενικότερος σκοπός του συγκεκριμένου προγράμματος είναι να ενθαρρύνει τα παιδιά να διαβάσουν βιβλία, να «ταξιδέψουν» μαζί τους, να καλλιεργήσουν την αναγνωστική τους ικανότητα, τη φαντασία τους και την κριτική τους σκέψη.

Τα ΒΙΒΛΙΑ ΣΕ ΡΟΔΕΣ είναι ένα πρόγραμμα που φέρνει μικρές, κινητές, θεματικές και δανειστικές βιβλιοθήκες στις τάξεις των δημόσιων σχολείων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης σε όλη την Ελλάδα. Το πρόγραμμα αυτό, δημιουργήθηκε το 2012 από την πολιτιστική εταιρία Η ΠΥΡΝΑ με τη συνεργασία του Γραφείου Περιβάλλοντος της Α΄ Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αθηνών.

Τα ΒΙΒΛΙΑ ΣΕ ΡΟΔΕΣ εισάγουν τους μαθητές και τις μαθήτριες στον φανταστικό κόσμο της λογοτεχνίας, όπου εκεί το ταξίδι στη γνώση δεν τελειώνει ποτέ!

Στις 12/12/2023 αποχαιρετίσαμε τη βαλίτσα μας και περιμένουμε να μας επισκεφτεί ξανά του χρόνου, προσφέροντάς μας καινούριες εμπειρίες!

Οι Δασκάλες

Μαυρόχη Χαρά