Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου 2024

Το σχολείο μας είχε την ιδιαίτερη χαρά να φιλοξενήσει τη συγγραφέα και ποιήτρια Ιουλίτα Ηλιοπούλου, στο πλαίσιο του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου, η οποία γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 2 Απριλίου.

Οι μαθητές μας είχαν τη δυνατότητα να αλληλεπιδράσουν με τη συγγραφέα-ποιήτρια σε μια όμορφη εκδήλωση, κατά τη διάρκεια της οποίας παρουσιάστηκαν σημαντικά στοιχεία από το έργο του Οδυσσέα Ελύτη, αλλά και το δικό της συγγραφικό έργο.

Ο εορτασμός αυτός, ο οποίος συμπίπτει με την ημερομηνία γέννησης του Hans Christian Andersen, καθιερώθηκε το 1966 από τη Διεθνή Οργάνωση Βιβλίων για τη Νεότητα (IΒΒΥ), το Ελληνικό Τμήμα της οποίας αποτελεί o Κύκλος του Ελληνικού Παιδικού Βιβλίου. Ο ετήσιος αυτός εορτασμός συμβάλλει στην καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας και τονώνει το ενδιαφέρον των παιδιών και των νέων για το βιβλίο με διάφορες εκδηλώσεις (εκθέσεις παιδικού βιβλίου, συναντήσεις μαθητών/τριών με συγγραφείς και εικονογράφους, θεατρικές παραστάσεις κ.α.).

Σχετικό έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού.

Ευχαριστούμε θερμά του Δασκάλους/Δασκάλες που είχαν προετοιμάσει τα παιδιά αλλά και τους γονείς που βοήθησαν να πραγματοποιηθεί αυτή η όμορφη εκδήλωση.

Δρ. Γιαννακάς Φίλιππος