Παράδοση του απινιδωτή στο σχολείο μας

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά τον Δήμαρχο Αγ. Αναργύρων – Καματερού κ. Τσίρμπα, τη Σχολική Επιτροπή Α/θμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Αγ. Αναργύρων – Καματερού και προσωπικά τον Πρόεδρό  της τον κ. Ρέππα, για την προσφορά ενός απινιδωτή στο σχολείο μας. Αποτελούσε ένα διαχρονικό αίτημά μας το οποίο υλοποιήθηκε φέτος.

Ευχόμαστε να μην υπάρξουν συμβάντα τα οποία θα απαιτούν τη χρήση του, αλλά πλέον το σχολείο μας εξοπλίζεται με ένα αναγκαίο εργαλείο το οποίο αν χρειαστεί θα σώσει ζωές. Ο απινιδωτής θα τοποθετηθεί σε χώρο προσβάσιμο για να μπορεί να χρησιμοποιηθεί από όλους όσοι γνωρίζουν τη χρήση του.

Το σχολείο μας σε συνεργασία με τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων έχει ήδη υλοποιήσει τον μήνα Οκτώβριο, σχετικό σεμινάριο πρώτων βοηθειών κατά τη διάρκεια του οποίου αρκετοί εκπαιδευτικοί μας αλλά και γονείς, έμαθαν το πως πρέπει να τον χρησιμοποιούν, σε έκτακτη ανάγκη.  Επίσης, κατά την ημέρα παράδοσης του μηχανήματος στο σχολείο μας, ειδικός στη χρήση του απινιδωτή παρουσίασε τη βασική του λειτουργία και τον τρόπο χρήσης του.

Τέλος, θα θέλαμε να υπογραμμίσουμε ότι ο απινιδωτής δεν ανήκει μόνο στη σχολική μας κοινότητα,  αλλά μπορεί να αξιοποιηθεί και από την τοπική μας κοινωνία όταν αυτό κριθεί αναγκαίο.