Ανακοίνωση σχετικά με τον εορτασμό της 28ης Οκτωβρίου

Σας ενημερώνουμε ότι, την Παρασκευή, 27/10 και ώρα 8:15π.μ., θα πραγματοποιηθεί ο καθιερωμένος εορτασμός της εθνικής επετείου της 28ης Οκτωβρίου. Ο εορτασμός αυτός, έχει στόχο την ενίσχυση της ιστορικής μνήμης για τις αξίες της ελευθερίας, της εθνικής ανεξαρτησίας, της αντίστασης στο ναζιστικό και φασιστικό ολοκληρωτισμό. Αποτελεί πάντα μια ευκαιρία υπενθύμισης των αγώνων των προγόνων μας και των πανανθρώπινων αξιών που υπεράσπισε διαχρονικά το Έθνος μας.

Στο πλαίσιο αυτό, αρχικά, θα ανακοινωθούν τα ονόματα των σημαιοφόρων, παραστατών, ταμπελοφόρων, και όσων έχουν οριστεί για την κατάθεση των στεφάνων(στην περίπτωση που το σχολείο μας είναι αυτό που θα διενεργήσει την κατάθεση), όπως έχουν προκύψει μετά από την κλήρωση των αριστούχων μαθητών, τόσο για την παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου όσο και για την παρέλαση της 25ης Μαρτίου.

Για αυτό τον λόγο, αυτοί οι μαθητές/τριες, πρέπει να είναι ντυμένοι με την ενδυμασία της παρέλασης.

Εν συνεχεία, στις 08:30π.μ. θα ξεκινήσει η καθιερωμένη γιορτή στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας, από τους μαθητές της Δ’ τάξης. Μετά το τέλος της γιορτής, που υπολογίζεται στις 09:40π.μ., οι μαθητές/τριες θα αποχωρήσουν από το σχολείο.

Τη γιορτή μπορούν να παρακολουθήσουν και οι γονείς μόνο της Δ’ τάξης(λόγω χώρου).

Την ημέρα αυτή δε θα λειτουργήσει τόσο η πρωινή ζώνη όσο και το ολοήμερο σχολείο (13:20-17:30).

Τέλος, για τη δημοτική κοινότητα του Καματερού, το πρόγραμμα, το Σάββατο της 28ης Οκτωβρίου έχει ως εξής: 09:30 – Προσέλευση Αντιπροσωπειών Μαθητών και Συλλόγων με τις Σημαίες τους στον Καθεδρικό Ναό του Αγίου Γεωργίου, 12:00 – Παρέλαση κατά μήκος της Λ. Φυλής.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το πρόγραμμα του Δήμου Αγ. Αναργύρων – Καματερού μπορείτε να διαβάσετε στο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ.

Ευχαριστούμε.

Ο Διευθυντής,