Talking to people: An Inquiry-based Cooperative Methodology

ERASMUSKA1 πρόγραμμα χρηματοδοτούμενο από την ΕΕ.

Τίτλος: Talking to people: An Inquiry-based Cooperative Methodology.

A Language and Culture course for Teachers.

Τόπος: Πανεπιστήμιο Trinity του Δουβλίνου, Ιρλανδία.

Χρόνος: 19-26 Μαΐου 2019

Συμμετέχοντες: Πηνελόπη Τσιλιγιάννη, Μιχάλης Μακατσώρης, Φανή Κόντου

Τον περασμένο Μάιο , τρείς εκπαιδευτικοί του σχολείου μας συμμετείχαμε στο πρόγραμμα Erasmus+ KA1 στo Δουβλίνο της Ιρλανδίας με θέμα:

Μιλώντας με τους ανθρώπους: Συνεργατική μέθοδος διδασκαλίας βασισμένη στο διάλογο και τη συνέντευξη. Γλωσσική και Πολιτισμική Επιμόρφωση  για εκπαιδευτικούς .

• Οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί είχαμε την μοναδική εμπειρία να ταξιδέψουμε στην Ιρλανδία ,να    ζήσουμε στην πρωτεύουσά της ,το Δουβλίνο, και να εκπαιδευτούμε στο  θρυλικό Πανεπιστήμιο Τrinity για μία εβδομάδα.
  • Η Ιρλανδία είναι μία όμορφη χώρα με ξεχωριστό πολιτισμό και παράδοση , αρκετά βραβεία Νόμπελ και με μία παραμυθένια  εξοχή και  χωριά.
  • Το Δουβλίνο είναι μία γοητευτική ευρωπαϊκή πόλη με ζεστούς και φιλόξενους ανθρώπους.
  • Τα μαθήματα μας ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέροντα   και πολύ  απαιτητικά.
  • Οι καθηγητές μας ήταν εξαιρετικοί και πρόθυμοι να μας βοηθήσουν.
  • Επιμορφωθήκαμε σε συνεργατικές μεθόδους διδασκαλίας που βοηθούν και ενθαρρύνουν τους μαθητές μας να εκφράζουν την προσωπικότητά τους και την δυναμική τους μέσα στην ομάδα και την τάξη.
  • Γνωρίσαμε την Ιρλανδική Ιστορία, Γλώσσα, Λογοτεχνία, Μουσική, Τέχνη ,Κινηματογράφο, Παράδοση και μοντέρνα κουλτούρα.
  • Συνεργασθήκαμε με εκπαιδευτικούς όλων των βαθμίδων από διαφορετικές χώρες της Ευρώπης.
  • Κάναμε φίλους και ανοίξαμε δρόμους επικοινωνίας και συνεργασίας με ευρωπαίους συναδέλφους.
  • Χρησιμοποιήσαμε την Αγγλική γλώσσα και αναπτύξαμε  δεξιότητες σε αυτή.

Είμαστε χαρούμενοι που ζήσαμε μια τέτοια μοναδική εμπειρία και θα θέλαμε να μοιραστούμε μερικές από τις στιγμές της μαζί σας.

Λοιπόν? ας ξεκινήσουμε το ταξίδι μας στο Δουβλίνο και το Πανεπιστήμιο Τrinityπατώντας ΕΔΩ.